Hiç düşündünüzmü? Nasıl oluyor da yapmak istediğimiz birçok şeyi yolda yürümek kadar kolay yapamıyoruz veya nasıl oluyor da bir eylemde her insan aynı başarıyı gösteremiyor? Ya da niçin aynı olaya şahit olan birçok insan olayı farklı değerlendiriyor. Aynı filmi izleyen farklı farklı insanlar yine farklı yorumlarda bulunuyor, oysa film aynı film.

Bir soruyu farklı 10 kişiye sorun aynı soruya  10 farklı cevap alırsınız. Şimdi bir soru soralım 35 yaş nasıl bir yaş? 10 kişi de size farklı şeyler söyleyecektir? Farklı söyleneceklerin içinde belki de en çok “yolun yarısı” tanımı cevaplar içinde yer alacaktır. Neden biliyormusunuz. Herkesin farklı kodlamaları yanısıra toplumda 35 yaşın ömrün yarısı olduğuna dair yılarca dile gelen bir söylem vardır ve insanlarda bu artık farkındalıksız kalıp oluşturmuştur.

Farklı olan nedir? Ya da bizi farklı yapan nedir? Hayatımızı yaşam standardımızı belirleyen nedir?

Bütün bu farklılıklar olayları bilinçaltında kodlama biçimiz kaynaklı  olayları anlamlandırma biçimimiz…

Olanı anlama şeklimiz… Onları zihnimizde kodlama şeklimiz.   İste böyle…

Bizi biçimlendiren çevre veya olan biten değil bizim birşeylere yüklediğimiz anlamlarla alakalı. Hepsi biz kaynaklı…Ancak biz kolayı seçip sonunda,  bizi şartlar bu hale getirdi diyerek sorumluluğu üzerimizden atmak oluyor.

Aynı yaşta iki insanın yaşlarıyla ilgili düşünceleri farklıdır, aynı sınava giren iki öğrencinin davranışları ve düşünceleri farklıdır. Niçin? Oysa olay aynıdır. Çünkü farklı olan olay değil o olayı nasıl yorumladıkları, hangi anlamlarla o olayı kodladıkları ile alakalıdır.

Olayları nasıl anladıklarıyla farklılıklar oluşur. Hiçbirzaman sorun çevrede, ailede, şartlarda değil. Bunlar mazeretlerimizdir. Nezaman cümleniz evet, ama…. Diye başlar, kabullenişte kaçış başlamıştır.

Hatta daha keskin bir örnek vereyim; iki kişi aynı anda babasının ölümünü yaşar fakat her iki insanda da farklı tepkilerin verildiği görülür. Her ikisi de acılarını farklı dile getirirler. Birisi çok sarsılır diğeri daha soğukkanlı davranış şekli sergiler. Babayla paylaşım, yaşanmışlıkların ışık tuttuğu bu ilişkiye yüklenilen anlam dışarıya yansımaktadır.

Bize derdini açan birine  sergilediğimiz  aksine bir davranış ve düşünce şekliyse  “sen beni anlayamazsın sen benim ne çektiğimi bilmezsin…senin tuzun kuru” gibi  yorumlarla karşılaşabiliriz. Doğru… anlayamaz çünkü o yorumunu kendiBilinçaltında kodladığı anlamlarla yapar. Oysa herkesin sorunları vardır ve herkez zorluklarla karşıkarşıya kalır. Aslolan bu sorunları göğüsleme, karşılama biçimimizdir.  Birçok çalışmalardan bahsedilmekte bilinçaltı kayıtlarını dönüştürmekle alakalı. Bunlar bilinçaltına kodladıklarımızla alakalı dönüşümü gerçekleştirmekte başarılı çalışmalar olmakla birlikte yaşamın devamında sorunları göğüsleme biçimine dayalı olarak  olanı anlamlandırma bicimizin değişmesidir sözkonusu olan.

İnsan davranışları hakkında nekadar çok bilgiye ve algıya sahipse yaşantısı okadar düzenli olur ve rahatlar.  Davranışlarımız  tamamen bilinçaltındaki inançlarımız kaynaklıdır. Siz istediğiniz kadar ben kendime güveniyorum deyin  davranışlarınız sizin gerçekten kendinize güvenip güvenmediğinizi yansıtır.  Bu bilinçaltı kalıplarımız ne yazıkki biz farkında olmadan algının başlamasıyla varlığımıza girer.  Zihnimizin görsel, işitsel duyusal ipuçlarını birleştirerek ortaya çıkarttığı  duygu ile oluşan hislerimizin oluşturduğu kalıplar bilinçalımıza inançlarımız olarak  damga vurur.

Bu yüzden ne hissediyorsak ve ne yaşıyorsak inanın bizimle alakalıdır. Bizdeki anlamıyla alakalıdır. Dışarıdakini değiştirmeye çalışmak yerine böylesi emek harcamak yerine kendimizi değiştirmeye yönelik harcayacağımız emeğin sonucunu kesin almaktayız.  Hem de  sadece kendinizi değiştirmekle dönüşen siz olmayacak çevreniz ve hayatınızda olanların da değişimine şahitlik yapacaksınız.

İşe mevcut kalıplarımızı değiştirmekle başlayıp sonrasında yeni olumlu, yapıcı kalıplar edinmek olmalı gelişim.

Yüklediğiniz olumlu anlamların size bütününde yepyeni bir görüş penceresi açacağından emin olabilirsiniz.

Olumsuz düşünceler olumsuz hadiselerin oluşumunu sağlar.  Örneğin sınava girmeye hazırlanan bir çocuk kendine güveni yoksa eğer ,  kazanamayacağım hissiyatıyla  sınava girdiğinde sınav sonunda “bildiğim soruları yapamadım” diye  üzüntü yaşar.

Çocuğunuza “ oğlum /kızım biliyorum kazanacaksın inşallah yaparsın” dediğinde bilinki çocuk kazanacağına inanmayacaktır çünkü siz de inanmıyorsunuz. İnanarak söylediğiniz herşeye karşınızdakini de inandırırsınız.

Kurumlarda satış ile görevli çalışanların başarılarında önemli parametrelerden biri  sattıkları ürüne olan kendi inançları olmaktadır.  Aynı olgu tedavi yöntemlerinde de uygulanan  ve çok olumlu sonuç alınan plasebo etkisinde yaşanmaktadır. İyileşeceğine inanan hasta tedavi sürecine en büyük katkıyı sağlar.

Bilinçaltımızla bağlantı kurarak öğreniriz, çünkü tüm öğrenme fonksiyonlarında bağlantı kurmak yatar. Bilinçli ve bilinçdışı farketmez bütün öğrenme fonksiyonlarının temelinde bağlantı kurma yatar

Bunun ne anlama geldiğini bir sonraki yazımızda açıklamaya çalışacağım

Bir sonraki yazımda devamında buluşmak üzere sevgi ve Huzur olun

 

Yazar

Yorum Yaz