Nefes’ den bahsedişimiz bizi  “İnsan” olma yanıyla ilgilendirmekte.  İnsan’ı bir bütün olarak ele aldığımızda bir çok parametreler çıkıyor karşımıza. İnsan ruhuyla var…  insan bedeniyle var… insan düşünceleriyle var… davranışlarıyla var…  değerleriyle , enerjisiyle var…  Kendi dünyasıyla var.

Fakat  her şeyden önce insanı var eden diğer varlıklardan ayıran en belirgin özelliği seçim yapabilme yeteneğimiz, karar verme yeteneğimiz.  Hiç düşündünüzmü, kimsiniz?  İstediğiniz hayatımı yaşıyorsunuz? Mutlumusunuz? Nasıl oluyor da istediğimiz şeyleri hayatımıza katamıyoruz veya bazılarını katıp bazılarında başarısız oluyoruz? Peki  “ Başarı”… başarı nedir ? nasıl  başarılı olabiliriz veya  başarılı olmak bize ne veriyor?

Yaradılışda farkımız seçim yapma yeteneğimiz ise seçimlerimizi neye göre yapıyoruz.  Seçimlerimizle aynı zamanda sınavlarımızı veriyoruz. Ya öyleyse seçimlerimizi neye göre yapıyoruz?  Davranışlarımız, tepkilerimiz  de seçimlerimize göre oluşuyor…hayatımızı , yaşam standardımızı ve yaptığımız işi dahi belirleyen ne? İnanırız ki; şartlar bu hale getirmiştir bizi ve kocaman bir yanılgının peşinden gideriz. Oysa bizi biçimlendiren ne şartlar, ne çevre..

Bizim seçimlerimizi belirleyen yaşadıklarımızı bilinçaltımızda  kodlamalarımız, yani olayları anlamlandırma  biçimimiz, onlara yüklediğimiz anlamlar. Bu anlamları zihnimizde nasıl kodladığımız.

Aynı zamanda bu kodlar zihnimizde, hücre hafızamızda  neyse yaşanılan  o şey  ona dair inanç kalıbımız demektir. Yani bizim doğrumuz… O yüzden “doğru” olan da doğru olmayabilir . O size göre doğrudur ve bu yaşam sahnesinde içinde yer almak istediğiniz oyunu kendi doğru ve yanlışlarınıza  göre seçersiniz, bunlara göre oyunun içinde rolünüzü belirler hamlelerinizi gerçekleştirerek belki de yeni bir sahneye kaynak olur ve karşınızdakinin seçimlerinde olasılık olur onun sınavına kanal olursunuz… Kafanızı daha fazla karıştırmadan  seçimlerimizin yaşamımızdaki  yerini anlatmaya çalıştım. Bu konuyu daha  sonraki  bir yazımda “ Seçimlerimizi neye göre yaparız “ başlığıyla biraz daha açacağım. Ancak, şimdi Nefes ile alakasında  “Önce İnsan”  ‘a değiniyorum. Seçim yapma yeteneğimiz  İnsanın Ruh/ Beden /Zihin bütünlüğünde Zihin tarafında yer alırken,  düşünce kalıplarımız ve duygu dünyamız ile  bedende yansıma oluşturur. Bu hal ile  sağlığımızı doğrudan etkilemekte. Duygularımız ve düşüncelerimizin sağlığımızı  etkileyen en güçlü parametre olduğunu düşünüyorum.  Tabiiki zihin deki hal ve bedendeki hal ile Ruh burada olmaktan nekadar hoşnut . Ruh , beden ile bütünse huzuru getirir zihin huzurdaysa beden iyileşmededir .Ruhun bu dünyaya açılan kapısıdır beden.  Kısacası, Ruh bedende, zihin bedende, beden zihin ve Ruh’da , ancak hepsinde doğrudan olan nedir? Bu bütünün her halinde,  her anda olan NEFES’tir. Nefesimiz bizim şifamızdır. Nasıl Nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz.  Bunun anlamı ne deiyorsanız bir sonraki sizlerle paylaşımımda buluşalım diyorum. “Bir sonraki yazımda Nasıl nefes alıyorsak öyle yaşıyoruz”  un açacağım sizlere

Huzur ve Sevgi olun her daim.

 

 

Yazar

Yorum Yaz