Nefes

DOĞRU NEFES ALIYORMUSUNUZ?

Doğuştan olan nefes alıp verme basit ve doğal bir eylemmiş gibi görünmekte. Doğal haliyle öyle de zaten. Ancak günümüzde yetişkin insanların nefes alıp verme alışkanlığını dikkate alacak olursak nerdeyse herkesin yanlış nefes aldığını söyleyebilirirz. Bu durumda doğru nefes almaktan bahsetmek sözkonusu oluyor ve nefes almanın kolay bir eylem olmasından artık söz edemiyoruz. Bilinçli bir şekilde de doğru nefes almak dediğimizde hakkkında da hiçbir şey hatırlamıyoruz. Nefes aldığımızı zannediyoruz ama aslında tek yaptığımız nefesi içimizde tutmak: özellikle karınlarını içine çekip durmayı alışkanlık haline getirenlerde doğal nefes alıp verme işlemi tamamen bozuluyor. Yani yanlış nefes alarak nefesin vücudumuza vereceği pek çok iyilikten mahrum olmuş oluyoruz!

Nefes almak doğal ve otomatik bir dürtüdür. Farkında olmasak da nefes alırız. O halde nasıl nefes alınması gerektiğini öğrenmek saçma gelebilir. Ancak, alışkanlıklar zaman içinde ve farkında olmadan doğru nefes almayı kişiye unutturabilir! Örneğin doğru nefes almayı önleyen duruşları alışkanlık haline getirdiğimizde kısa nefesler akciğerin maksimum kapasiteyle çalışmasını önleyebilir. Ayrıca yaşadığımız sosyal şartlar sağlığımız ve solunum sistemimiz için tam olarak uygun olmayabilir.
Nefes almak vücudumuza ve organlarımıza yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları oksijeni sağlar ve nefes vermeye vücuttan atılması gereken atık ve toksinleri yok eder. Ayrıca vücudun ana ihtiyacı olan oksijen iç organların, bezlerin, sinir sistemi ve beynin çalışması için elzemdir. Besin olmadan birkaç hafta, su olmadan birkaç gün yaşanabilir ama oksijen olmadan birkaç dakikadan fazla yaşanamaz. Beynin diğer organlara oranla daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Yeterli oksijen almazsa zihinsel bulanıklık, negatif düşünce, depresyon ve ardından işitme ve görme bozuklukları başlar. Yaşlılar ve damar tıkanıklığı olanlar beyinlerine yeterli oksijen gitmediğinden genellikle negatif ve depresif olur. Akut bir dolaşım bozukluğunun kalbe giden oksijeni durdurması kalp krizi, beyne giden oksijeni durdurması da beyin kanamasına yol açar. Yetersiz oksijen almanın yaratabileceği rahatsızlık ve hastalıkların listesi oldukça uzun. Doğru nefes almak tüm bu sorunları ortadan kaldırabileceği ve dolayısıyla hayat kalitesiyle paralel olarak başarıyı da artıracağı için önemlidir.

Peki ben doğrumu yoksa yanlışmı nefes alıyorum şimdi diye soran birçok danışanım oldu. Nedir yanlış nefes? Kısa tanımı sık ve sığ alınan nefesler yanlış nefestir. Bu şekliyle ne yeterince oksijen alıyoruz ne de içimizde biriken toksinleri yeterince dışarı atıyoruz. Sonuç olarak vücutlarımız oksijene aç ve fazla toksinle yüklü! Vücuttaki her hücrenin oksijene ihtiyacı vardır ve canlılık seviyemiz tüm hücrelerimizin sağlıklı olmalarıyla doğrudan ilişkilidir. Sığ nefes alıp vermek akciğerlerin yeterince çalışmamasına neden olur. Netice olarak bazı fonksiyonlarını kaybederek cansızlığı artırır, yaşlanmayı hızlandırır, bağışıklık sistemini bozar. Nasıl oluyor da yanlış nefes alıyoruz? Çünkü – Genellikle acelemiz vardır. Nefesimiz de bu düzene uyum sağlar. – Modern yaşamın stresi hızlı ve sığ nefes almamıza neden olur. – Kolayca hislerimize kapılıyoruz: hızla sinirlenebiliyor, kızabiliyor veya endişelenebiliyoruz. Tüm bu negatif duygular nefesin hızlanarak sığlaşmasına sebep olur. – Modern teknoloji fiziksel aktivitelerimizin çoğunu yok etmiş durumda. Bu da doğru nefes için ters bir etki. – Daha çok kapalı alanlarda çalışıyoruz. Bu da daha fazla kirli hava solumamız anlamına geliyor. Vücut otomatik olarak daha az nefes alarak kendini korumaya çalışırken, yanlış nefes almak bir alışkanlık haline geliyor.

Ve; doğru hali olan , diyafram kasını kullanarak derin ve yavaş nefes alma alışkanlığını yeniden kazanmak bu sefer farkındalık ve çaba gerektiriyor ve burada nefes teknikleri devreye giriyor.