NLP

NLP (Neuro Linguistic Programming)
NLP; 70’lerde, matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder tarafından bulunmuştur. Bazı insanların nasıl olurda aynı yeteneklere sahip olmalarına rağmen diğerlerinden farklı olarak, fantastik sonuçlara sahip olduklarına dair meraka düşmüşler ve “Bu farkı yaratan nedir?” sorusunu sormuşlardır.

NLP, insan davranışlarını modelleyen bilimdir. Nasıl düşünüyoruz, arzularımızı nasıl oluşturuyoruz, kendimizi nasıl motive ediyoruz, nasıl iletişim kuruyoruz, tecrübelerimize nasıl anlam veriyoruz…

NLP, aklın kitapçığı gibidir ve arzularınıza ulaşmanız için aklın lisanını kullanmayı öğretir.

NLP, nasıl düşündüğünüzü etkiler. Böylece istediğiniz bir çok alanda değişiklik yapabilirsiniz.

Neuro; işitme, hissetme, koklama, tatma duyuları ve bu duyuların yönetildiği nörolojik süreci kapsar.
Linguistic; dilinizi nasıl kullandığınız ve bunun sizi nasıl etkilediğini içerir. Düşüncelerinizi dile getiriyorken dilinizi nasıl kullanıyorsunuz ve diğerleriyle iletişiminiz nasıl. Unutmayın; mükemmel iletişim, mükemmel sonuçlar yaratır!
Programming; Amaçlarınıza ulaşmak için davranışlarınızı nasıl düzenliyorsunuz.

Sonuç olarak, NLP, aklın yazılımı olarak adlandırılır. Bütün bu tekniklerin bütünüdür. Mükemmelle çalışır. Amaçlarınıza ulaşmanız için size en yüksek motivasyon seviyesini sağlar. NLP sayesinde, istenmeyen alışkanlıklarınızdan kurtulabilir, negatif duygularınızı pozitife çevirebilir, kendinize olan bakış açınızı değiştirebilir, kendinize olan güveninizi geliştirip olmak istediğiniz kişi olabilirsiniz.

Unutmayın! Deneyimlediğiniz her şey iki kere yaratılır; önce akılda, sonra gerçekte. Düşünceleriniz, deneyimlerinizi oluşturur. İçinizdekileri ve düşüncelerinizi değiştirecek araçlara ve güce sahip olduğunuz zaman, dışınızdaki gerçekliği de değiştirebilirsiniz.

NLP nasıl çalışır?

Her zaman için negatif duygular mantıksal bilincinizden daha güçlü olma eğilimindedirler. Dolayısıyla, alışkanlıklar bilinçaltı seviyesinde değiştirilmek zorundalar. Eğer alışkanlıkları değiştirmek “Şimdi alışkanlıklarımdan vazgeçiyorum” demek kadar kolay olsaydı, hepimiz kendimizin terapisti olurduk.

İstenmeyen davranışlar ve inanışlar, bilinçaltı seviyesinde öğrenilmiştir. Örneğin, böcekten korkmayı “öğrenmiş” bir çocuk, böceği ilk gördüğünde, odadaki yetişkin böcekten kaçılırken nasıl “davranılacağını” göstermektedir. Ve bu bilinçaltında, böcek gördüğünde otomatik olarak verilecek tepki şeklinde yerleşmektedir. Bu, sizin bilinçli olarak değiştiremeyeceğiniz, otomatik bilinçsiz cevaptır. Bu fobilerle aynıdır ve yalnızca bilinçaltı seviyesinde değiştirilebilir.

Bu aynı şekilde kısıtlı inanışlar için de geçerlidir. Örneğin, “ben değersizim” yargısı sadece bir inanıştır. Doğru değildir ve bilinçaltı seviyesinde değiştirilmesi gerekir. Genelde insanlar biliçli olarak neyi ve nasıl yaptıklarını bilmezler. İşte bu nokta, NLP’nin önemli olduğu noktadır. Sizin için uygun olmayan davranışları önce anlamanızı, daha sonra da onların değiştirilmesini sağlar.

NLP ne işe yarar?

NLP, hayatınıza zarar veren davranışları ortadan kaldırır ve sizin için daha iyi olan davranışlar yaratır.
Motivasyon sağlar.
Alışkanlık ve bağlımlılıklarınızdan kurtulmanızı sağlar.
Kariyer hayatınızda ve ilişkilerinizde yardımcı olur.
Amaçlarınıza ulaşmanızda yardımcı olur.
Aklın ve vücudun iyileşmesinde yardımcı olur.
Kendinize olan güveniniz ve saygınız artar.
Toplum önünde yapılan konuşmalarda kolaylık sağlar.
Kronik ağrı ve hastalıklarda önemli ölçüde rahatlama sağlar.
Stresi azaltır, anksiyeteye iyi gelir.
Depresyona iyi gelir.
Astım ve alerjide rahatlama sağlar.
Gerginliği azaltır.
Fobilerden kurtulmanızı sağlar.
Yeme düzensizliği ve uykusuzluk problemi ortadan kalkar.
Kilo kontrolü sağlar.